Kotercový kašeľ

Nákazlivé akútne ochorenie dýchacích ciest

Sychravé počasie prináša aj zvýšený výskyt rôznych infekčných ochorení zvierat. Najčastejším z nich je kotercový kašeľ psov.

Jedná sa o vysoko nákazlivé akútne ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou, podobne ako u ľudí chrípka. Najčastejšie sa psi nakazia vo výbehoch, na cvičiskách či výstavách, v hoteloch a v útulkoch.

Pôvodcami tohto ochorenia sú vírusy (hlavne vírus parainfluenzy 2 a psí adenovírus 2) a baktéria Bordetella bronchiseptica.

Príznaky ochorenia

Klinické príznaky sa zvyčajne objavujú do 9 dní od nakazenia. Ochorenie postihuje hrtan, priedušnicu, priedušky, v ojedinelých prípadoch sa môže vyvinúť aj zápal pľúc.

Medzi prvé prejavy patrí intenzívny suchý, záchvatový kašeľ. Majitelia psov majú často pocit, že pes sa "dusí" a domnievajú sa, že je to spôsobené cudzím predmetom v hrdle. Občas sa vyskytuje aj výtok z nosa, ktorý môže byť číry alebo hlienovitý, niekedy sa objavuje horúčka, pes nemá náladu, nechce žrať, piť.

U väčšiny psov ide o nekomplikované ochorenie, ktoré môže odznieť aj spontánne.

U psov, ktorí trpia nejakým chronickým ochorením dýchacích ciest (kolaps trachey, chronická bronchitída, brachycefalický syndróm) však kotercový kašel môže výrazne zhoršiť príznaky pôvodného ochorenia. U neočkovaných šteniat môže ochorenie vyvolať vážne komplikácie ústiace až do zápalu pľúc.

Závažné môže byť ochorenie u gravidných sučiek, starších psíkov alebo psíkov s nejakým chronickým ochorením a narušenou imunitou. Z tohto dôvodu sa už pri spozorovaní prvých príznakov ochorenia odporúča návšteva veterinárneho lekára, ktorý psíka vyšetrí a zváži postup pri liečbe.

Liečba

Liečba infekčnej laryngotracheitídy závisí od intenzity ochorenia. V ľahších prípadoch nie je nutné automaticky zaťažovať organizmus chemickými liekmi, homeopatia a fytoterapia sú veľmi užitočné a účinné.

V niektorých prípadoch je však nutná liečba antibiotikami a ďalšími podpornými liekmi, hlavne ak má pes príznaky celkového ochorenia (je smutný neprijíma potravu, nepije, má vysokú teplotu).

V rámci liečby aj prevencie ochorenia je tiež potrebné podporovať imunitný systém a obranyschopnosť organizmu podávaním prírodných vitamínov a výživových doplnkov. U psov držaných v byte je nápomocná aj aromaterapia a zvlhčovanie vzduchu v miestnosti.

Dôležitou súčasťou liečby je aj telesný pokoj – je potrebné vyhýbať sa vzrušeniu a záťaži, aby sa minimalizovalo dráždenie dýchacích ciest neustálym kašľom.

Klasické obojky môžu tlakom na krk zhoršovať kašeľ, preto je vhodnejší hrudný postroj alebo ohlávka.

Prevencia

Účinnou prevenciou tohto ochorenia je očkovanie. Existujú dva typy vakcinačných látok a postupov.

Tzv. intranazálna vakcína Nobivac KC sa aplikuje sa do nosnej dierky psa, vakcína Pneumodog sa aplikuje injekčne. Vhodný typ vakcíny odporučí veterinárny lekár.

Vakcináciu je potrebné robiť ešte pred nástupom sezóny výskytu ochorenia, ideálne v septembri, a opakovať každoročne.

Náklady na prevenciu sú podstatne nižšie ako náklady na liečbu.

Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová

Flag Counter