Spätné kýchanie
Zapríčinené kŕčom hrdla a mäkkého podnebia
Spätné kýchanie je u psov pomerne častá a väčšinou neškodná respiračná epizóda.
Pri bežnom kýchnutí sa vzduch vytláča nosom von. Pri spätnom kýchaní je vzduch naopak rýchlo, energicky a hlučne vťahovaný cez nos dnu. Tento fenomén sa môže vyskytnúť u všetkých plemien, ale častejšie sa objavuje u malých psov a u tzv. brachycefalických plemien s krátkou papuľkou (mops, buldog). Pre niektorých psov je to viac-menej normálna udalosť, tak ako bežné kýchanie.
Pes, ktorý prejavuje spätné kýchanie, obvykle stojí s lakťami od tela, hlavu má natiahnutú dopredu, má vypúlené oči a vydáva hlasný fučivý alebo chrčivý zvuk. Epizódy spätného kýchania môžu trvať niekoľko sekúnd až minút. Hneď, ako atak prejde, sa pes správa normálne, ako keby sa nič nestalo. Čudný postoj spolu s desivým zvukom sú dôvodom k domnienke, že pes sa dusí alebo má astmatický záchvat, takže majiteľ často podľahne panike a okamžite vyhľadá veterinárneho lekára.
Príčiny spätného kýchania
Spätné kýchanie je zapríčinené kŕčom hrdla a mäkkého podnebia. Kŕč je spôsobený podráždením oblasti hrdla, pažeráka alebo hrtana. Najčastejšími spúšťačmi sú psychické rozrušenie, fyzická námaha, vdýchnutie dráždivých látok (peľ, prach, prchavé látky), príliš tesný obojok a ťahanie na vôdzke, infekcia dýchacích ciest. Niektorí jedinci takto reagujú na prudké zmeny vonkajšej teploty, napr. pri prechode z tepla do chladu.
Ako môže majiteľ pomôcť svojmu psovi
Spätné kýchanie väčšinou nevyžaduje žiadnu liečbu, keďže však môže u citlivých jedincoch vyvolať úzkosť, je veľmi dôležité, aby majiteľ ostal pokojný a nepodľahol panike. Krik, prudké pohyby a nervozita majiteľa môžu situáciu ešte zhoršiť. Na uvoľnenie kŕča je možné psovi jemne masírovať hrdlo, vhodné je aj krátke zakrytie nosných dierok psa. V prípade, že epizóda spätného kýchania pretrváva a pes nie je agresívny, možno mu vsunúť ruku do papuľky a stláčať jazyk.
Majiteľ by sa mal snažiť sledovať, v akých situáciách sa spätné kýchanie obvykle vyskytuje, prípadne čo pes robil pred jeho začatím. Keď je známa príčina, je možné situácii aj predchádzať, napr. ak pes reaguje spätným kýchaním pri psychickom rozrušení, treba sa podľa možnosti vyhnúť situácii, ktorá ho spôsobuje.
Video + prvá pomoc TU: